ZŠ a MŠ Domašov
Skoč na hlavní menu.

2017/18     2016/17     2015/16     2014/15     2013/14     2012/13     2011/12     2010/11     2009/10     2008/9     2007/8     2006/7     2005/6    

Akce školy, zprávy – 2012/2013

Výlet 3., 4.a 5. ročníku do Prahy

Po dlouhotrvajících deštích nás postihla další pohroma v letošním školním roce, a to vlna veder. Nás čekal výlet do naší stověžaté Prahy. Velké štěstí bylo to, že rodina pana Zreiky dala na tento výlet sponzorský dar – proto jsme si mohli dovolit objednat autobus s klimatizací, který nám dovolil cestovat ve snesitelných podmínkách.

Cesta do Prahy nám utekla jako mávnutím kouzelného proutku a už se nám naskytl pohled na nádherný Pražský hrad. Naše první kroky vedly na Loretu a na nádvoří hradu, kde děti obdivovaly příslušníky hradní stráže a mohly pozorovat ceremoniál jejího střídání. Při cestě na nádvoří jsme potkali vládní kolonu a k našemu překvapení v ní seděl pan prezident, který nám dokonce i zamával.

V chrámu svatého Víta byly děti ohromeny velkolepostí stavby s nádhernými vitrážemi v oknech. Při prohlídce kostela sv. Mikuláše mohly děti porovnat výzdobu v gotickém a barokním stylu.

Potom nás naše cesty vedly na Petřínskou rozhlednu a jejich 299 schodů. Když jsme je všechny zdolali, naskytl se nám překrásný pohled na celou Prahu. V Zrcadlovém sále jsme se zasmáli a pokračovali jsme na Karlův most. Tady jsme obdivovali sochy, které lemují tento starobylý skvost našeho hlavního města. Na závěr nás čekal pohled na Staroměstské náměstí, kde jsme obdivovali spolu s davy jiných turistů odbíjení orloje.

Po náročném programu jsme se občerstvili na Václavském náměstí. Byl večer a čas odjezdu. Rozloučili jsme se s rozpálenou Prahou a plni dojmů jsme ujížděli k domovu. Určitě to jsou pro nás nezapomenutelné zážitky, které si z Prahy odvážíme.

Několik fotografií z výletu.

O Smolíčkovi

V jednom z týdenních projektů ve 3. třídě jsme se věnovali spisovatelce Boženě Němcové a jejím pohádkám. Povídali jsme si o životě této významné osobnosti, prohlíželi knížky, které napsala, a četli její pohádky.

No a protože se nám pohádky moc líbily, rozhodli jsme se nějakou si zahrát. Vybrali jsme si veršovanou pohádku O Smolíčkovi. Její nácvik se sice trošku prodloužil – herci nám postupně ulehali doma s nemocí – ale nakonec jsme to zvládli a myslíme si, že se nám to povedlo.

Připravenou scénku jsme zahráli žákům naší školy a podle potlesku se jim zpracování této známé pohádky i naše výkony moc líbily.

Několik fotografií z představení.

Školní výlet do Jaroměřic nad Rokytnou

Žáci z 1. a 2. ročníku navštívili v letošním roce státní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde byl pro ně připraven zajímavý program. Nejdříve nás přivítalo krásné loutkové představení Princezna a drak. Veselý loutkoherec nás pobavil zajímavým ztvárněním pohádky, do které zapojil i děti z publika.

Poté jsme si prohlédli několik místností tohoto pěkného zámku, ve kterých jsme se dověděli spoustu zajímavých informací, o které se s námi podělily průvodkyně zámku. Dokonce jsme se setkali i s paní hraběnkou v dobovém kostýmu, se kterou jsme se na památku vyfotografovali.

Dalším zastavením byla prohlídka výstavy „Hračky z půdy“, kde jsme si prohlédli různé hračky, pokojíčky, plyšáky, panenky i autíčka, se kterými si hrály děti v historii.

Na závěr jsme pozorovali jeden dobový obraz, který jsme ztvárnili živě v dobových kostýmech a zaznamenali náš výjev na fotografii.

Na samém konci výletu jsme si koupili několik suvenýrů na památku a spokojeni odjeli domů.

Několik fotografií z výletu.

Pampelišky, povězte mi,…

Jakmile se na trávníku objevila žlutá rozzářená sluníčka, věděli jsme, že jaro je tu. My jsme jeho příchod oslavili celotýdenním projektem, který jsme nazvali „Pampelišky, povězte mi,…“.

Chtěli jsme se o nich dovědět něco více. Jak pampeliška roste, jsme se dověděli z čítanky, ve které jsme si přečetli pěkné povídání od Josefa Kožíška. To nám ale nestačilo a šli jsme se na ni podívat do přírody. Dokonce jsme ji pozorovali lupou, zkoumali její kořen, stonek, listy, krásný rozkvetlý květ i malinká ochmýřená semínka.

Najednou se nám otevřel úplně jiný svět. A kolik jsme se toho viděli! Nové informace jsme hned využili při vypracování zadaných úkolů v pracovním listě. „Pohráli“ jsme si i s puzzlovou skládačkou a rostlinku si také namalovali.

Sladká závěrečná tečka nás ovšem ještě čekala. Zahráli jsme si na včeličky a z pampeliškových květů jsme si s pomocí paní učitelky uvařili med. Recept jsme dostali od paní Sochorové. Pomohly nám i paní kuchařky, které nám při vaření med ve školní kuchyni pohlídaly. A dobře to dopadlo. Paní učitelka nám nakonec namazala rohlík s máslem a my jsme si na něj přidali pampeliškovou pochoutku. Pane, jo! To byla dobrota!

Domů jsme odnesli malou skleničku medu k ochutnání a už teď se těšíme na příští jaro, kdy se na trávníku opět objeví žlutá rozzářená sluníčka.

Několik fotografií z „výzkumu“.

Za zvířátky do lesa

Děti z první třídy zakončily několikadenní projekt na téma „Zvířátka v zimě“ vycházkou do lesa. Děti si připravily vhodné krmení pro zvířata i ptáčky, s obrovskou vůlí překonaly svízelnou cestu hlubokým sněhem a s radostí připravily zvířátkům v lese úžasnou hostinu.

Několik fotografií z výpravy.

Přednáška o bezpečném chování na internetu

Lektorka u tabule

Ve středu 13. 3. 2013 se v naší škole uskutečnila přednáška pro rodiče, kterou vedla příslušnice Policie České republiky Mgr. Zdeňka Procházková. Tématem přednášky byla Kyberšikana a bezpečné chování na internetu.

Formou prezentace nás seznámila s nebezpečími, která mohou ohrozit naše děti při běžném používání mobilních telefonů a internetu. Mnohá z těchto nebezpečí jsou tak nenápadná a skrytá, že jsme byli překvapeni, jak snadno jsou třeba zneužitelné osobní údaje nejen našich dětí, ale i naše, aniž bychom to tušili.

Zároveň jsme byli poučeni o tom, jak můžeme minimalizovat rizika, která jsou spojena s využíváním moderních informačních technologií. Prezentace byla doplněna dvěma videoukázkami, v nichž dospívající děti podaly svědectví o tom, jak přes sociální sítě navazovaly známosti (asi od třinácti let!) s cizími osobami a nechaly se jimi zneužívat za účelem přivýdělku.

Přestože některá rizika používání internetu nebyla pro nás úplně nová, překvapilo nás, kolik dalších je nám skryto. Z tohoto důvodu si myslíme, že pokud jde o bezpečnost našich dětí, opatrnosti není nikdy dost a pozvat rodiče na takovou přednášku bylo ze strany školy více než užitečné.

O to víc nás zarazil absolutní nezájem rodičů. Sešlo se nás celkem pět (!) od čtyř dětí. Když pomineme, že to svědčí o jisté nezdvořilosti vůči přednášející, která k nám přijede z Brna a věnuje nám několik hodin svého času, aby nás varovala před nebezpečím, které reálně hrozí nám i našim dětem, pak se ptáme: To nám opravdu tak málo záleží na našich vlastních dětech?!

vykřičník Někdo si možná řekne, že jeho dítěti nic nehrozí, že má přehled o tom s kým dítko komunikuje přes mobil nebo internet; ale to si bezpochyby mysleli i rodiče těch dětí, které se staly obětmi kyberšikany. Pevně věříme, že se nás příště při podobné akci sejde více.

Manželé Řezaninovi

Koho by tato problematika zaujala, může si projít několik odkazů, které nám přednášející doporučila.

Módní a automobilová přehlídka

Děvčata a módní přehlídka, to k sobě neodmyslitelně patří; a kluci a auta, to snad taky. Proto nebyl problém děti vybídnout, aby si donesly vhodné propriety a uspořádaly zajímavé představení pro své spolužáky.

Hned ráno se děvčata začala připravovat a vytahovala z tašek svoje „róby“. K tomu patří samozřejmě i účes a módní doplňky. Role moderátorky se výborně zhostila Nikolka Haráková a skvěle popsala jednotlivé modely.

Chlapci přehlídku ocenili bouřlivým potleskem a následně představili děvčatům svoje úžasné modely aut. Po skončení přehlídky si děti svoje modely popsaly a namalovaly.

Několik fotografií z akce.

Výprava do předvánočního Brna

Letos podruhé jsme přijali pozvání a navštívili výchovný program v kryptě Katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.

Děti si znovu připomněly vánoční příběh, zhlédly film o narození Ježíška a dověděly se mnoho nového o andělích a historických dílech, ve kterých jsou různými technikami ztvárněni. Poutavé vyprávění, stmelující hry, zajímavá rukodělná činnost a zasvěcená prohlídka samotné katedrály zanechala v dětech hezký zážitek a zpříjemnila čekání na blížící se Vánoce.

Hezkou tečkou byla procházka vánočně vyzdobeným městem a prohlídka dřevěného betlému na náměstí Svobody. Každý si vybral a koupil malý dáreček pro sebe nebo pro své nejbližší u tradičních stánků na Zelném trhu.

Několik fotografií z výpravy.

Projekt „Školou chodí Mikuláš “

Nastal prosinec a s ním i krásné adventní období. Zahájili jsme je slavnostním rozžehnutím vánočního stromu na náměstí, kde děti naší školy vystoupily se svým programem.

Všichni už netrpělivě očekávali příchod Mikuláše. Těšili se, že i letos do naší školy přinese čertovské úkoly a drobnou nadílku. Dočkali se. Úkolů byl plný košík a jejich splnění bylo kontrolováno samotnými čerty, na které osobně dohlížel Mikuláš i s andělským doprovodem.

Můžete si prohlédnout fotografie.

Jablíčkový den

Podzim nám zaklepal na dveře. Červená jablíčka na školní zahradě vybízela k utrhnutí tak, až jsme se je vydali očesat. Donesli jsme plnou bedýnku krásných jablíček a rozhodli jsme se, že si zkusíme o jablíčkách něco nového dozvědět.

Zadali jsme si úkol zjisit nové zajímavosti o jabloních. Následující den si děti připravily informace z dostupných zdrojů a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí o jabloni, plodu i vitamínech, které díky jablkům naše tělo získává.

Děti byly rozděleny do tří skupin, nachystaly si příslušné ingredience a pustily se do práce. První skupina vyráběla pomazánku a následně zdravé jednohubky. Druhá skupina nastrouhala jablka a namíchala směs na výborný koláč a děvčata ze třetí skupiny vypracovala těsto, vyválela je a naplnila směsí nastouhaných jablíček. Obě skupiny odnesly zaplněné plechy do školní kuchyně, kde je hodné paní kuchařky upekly. Chlapci zatím dokončili své barevné a k zakousnutí nabádající jednohubky.

Nervalo dlouho a chodbou celé školy se nesla vůně upečených moučníků. Stačilo je jen nakrájet a rozdělit mezi děti. Všem se sliny jen sbíhaly. A už tu byla přestávka, děti se s chutí pustily do voňavé svačinky. Po přestávce si vyplnily připravené pracovní listy, kde si zopakovaly informace, které se dozvěděly. Doplnily cvičení z matematiky i českého jazyka, která s tématem souvisela.

Dopoledne uběhlo jako když proutkem mávne a rozloučili jsme se s plným bříškem dobrot, ale i s recepty, které děti chtěly vyzkoušet doma a příjemně překvapit maminku.

Několik fotografií na dobrou chuť.

Exkurze do čističky odpadních vod

Rádi jsme využili pozvání pana starosty Tomáše Pitrochy k prohlídce nově zbudované čističky odpadních vod. Pan starosta dětem vysvětlil, jak toto zařízení funguje, ukázal všechny jeho části a vysvětlil princip biologicko-chemického procesu čištění odpadních vod.

K zajímavé prohlídce přispělo i krásné počasí, proto jsme cestu zpět do školy propojili i s dováděním na prvním sněhu.

Děkujeme za pozvání.

Několik fotografií z exkurze.

Beseda s policistkou

Ve čtvrtek 15. listopadu nás opět navštívila příslušnice Policie ČR Mgr. Zdeňka Procházková.

S žáky 2. a 3. třídy besedovala na téma Bezpečné chování při setkání s cizí osobou. Po krátké přednášce, při které navozovala nejrůznější situace a zjišťovala, jak by se děti zachovaly, dala prostor pro dotazy. Děti se spontánně do diskuze zapojily a byly velice aktivní. Na závěr paní policistka připomněla důležitá telefonní čísla, na která je možno telefonovat v kritických situacích.

Žáci 4. a 5. ročníku absolvovali přednášku na téma Bezpečné chování na internetu a kyberšikana. Přednáška probíhala formou prezentace, kde se postupně žáci seznamovali s různými odbornými pojmy, týkajícími se této problematiky. Byli seznámeni s nezákonnými praktikami na internetu, podvodným jednáním v internetových hrách, byli poučeni o autorských právech a hlavně seznámeni s etikou jednání mezi kamarády. Byli informováni o případech kyberšikany a možnostech jejího řešení. Na závěr dostaly prostor otázky, na které paní policistka fundovaně odpovídala.

Myslíme si, že beseda byla pro žáky velkým přínosem, zvlášť v dnešní „nebezpečné“ počítačové době. Proto využíváme nabídky spolupráce s Policií ČR a plánujeme další besedu na jiné „žhavé“ téma.

Několik fotografií z akce.

Rozloučení s vlaštovičkami

(projektová hodina)

Na konci září si pro nás paní učitelka připravila den zase trochu jinak. Protože přišel podzimní čas, příroda se začala chystat na zimu a ptáčci k odletu do teplých krajin, celý náš den jsme věnovali vlaštovičkám.

Hledali jsme nové informace o vlaštovkách a jiřičkách a učili se je poznávat. Luštili jsme také matematické úkoly, hráli pohybové hry, naučili jsme se novou písničku, lepili, stříhali a malovali krásné obrázky. Přečetli jsme si zajímavý příběh „O poslední vlaštovce“ a potom jsme si příběh i zahráli.

Celý den utekl jako voda a my už jsme mohli jen zamávat vlaštovičkám na pozdrav a pro tento rok se s nimi rozloučit. Ale přijde zase jaro a vlaštovky se k nám opět vrátí.

Tak šťastnou cestu, vlaštovičky!

Okénko do třídy

Krátké zprávy o dění ve třídách, vždy s několika fotografiemi. Fotografie se přidávají stále do stejné galerie, nejnovější jsou vždy nahoře. Někdy se objeví jen pár fotografií, bez průvodního textu.

1. třída

­Fotogalerie

2. třída

­Fotogalerie

3. třída

­Fotogalerie

Vánoční sladké tvořeníčko

4. třída

­Fotogalerie


Hlavní menu:


ZŠ a MŠ Domašov - http://skola.domasov.info
divadlo

Mapa stránek

Webdesign © JO-HA, e-mail: amos@domasov.infoNa začátek stránky