Akce školy, zprávy – 2017/2018

Král Země písmen

Naši malí prvňáčci měli velký úkol. Putovali od začátku roku pár týdnů s Andulkou a tetkou Abecedkou a poznávali nová písmenka. Po zvládnutí první útlé knížky nastal slavnostní den. Přišel k nám do 1. třídy král Země písmen a donesl dětem zlatý klíč, který jim otevřel Slabikář a první slabiky.

A teprve teď prvňáčkům nastane putování k přečtení pohádky. A je to cesta pro ty nejšikovnější a nejodvážnější.

Od krále dostali i několik dobrých rad:

• S úsměvem jde všechno líp.
  • Všechno nemusí jít napoprvé, ale nesmí se to vzdát.
  • Co opravdu chcete, to dokážete.

Takže nám popřejte hodně štěstí a trpělivosti.

Návštěva Jezírka v Soběšicích

Dřevěný svět

(1. a 2. ročník)

Po úvodním příběhu provázela žáky programem larva brouka tesaříka. Žáci se při didaktické hře seznámili s jejím životem. Tato larva provedla žáky od kořene až po korunu stromu a seznámila je s jejich životem a využitím.

Žáci si prohlédli vypreparovaný kořenový systém smrku a doupný strom. Složili si dřevěné stromy a zahráli si didaktickou hru na dřevěné předměty. V rámci programu si děti zatopily v kachlových kamnech a upekly si na nich bramborové placky.

V terénní části programu si zahrály pohybové hry na stromy, vítr a bouřku. Domů všichni odcházeli s novými poznatky a plným bříškem.

Barvy země

(3. až 5. ročník)

Vydali jsme se do neobyčejného světa, který se skrývá pod našima nohama. Společně jsme se přesvědčili, že půda není mrtvá a nudná, ale že představuje rozmanitou a zajímavou součást naší přírody.

Pomocí didaktických her se žáci dozvěděli, z čeho se půda skládá, jak vzniká a jaký vliv na ni může mít činnost člověka. Žáci na zajímavém přírodním modelu prozkoumali půdu a její strukturu do hloubky a zjistili, že existuje velké množství druhů půd. V terénu za pomoci speciální lupy k pozorování hmyzu mohli prozkoumat stavbu těla živých tvorů, kteří mají v půdě svůj domov. Praktickým klíčem zařadili žáci své půdní živočichy do správných druhů.

Na památku si děti namalovaly obrázek přírodními pigmenty získanými z různých druhů půd z nedalekého okolí. Barvu si samy namíchaly a mohly pozorovat, jakými zajímavými odstíny se půdy odlišují.

Ježek

(projektové vyučování)

Přišel podzim a paní učitelka pro nás nachystala zábavné dopoledne. A o čem to bylo tentokrát? Na to jsme museli přijít sami!

A potom už jsme se dali do práce. Četli jsme povídání o ježkovi, plnili různé úkoly, doplňovali do textu, odpovídali na otázky, malovali, pracovali s básničkou a říkadlem. Zahráli jsme si pohybové hry a každý z nás si vyrobil z papíru svého ježečka.

Celé dopoledne uteklo velmi rychle a my jsme si o ježkovi domů odnášeli spoustu nových informací.